Bře
3
2012

BlizzardPPC / 360MHz

Po nemalé odmlce, Jsem se chtě-nechtě donutil opět páchat hodnoty, pro AMIGA – Nostalgii.

Ale začnu pěkně popořádku. Kdysi a kdesi Jsem se zmínil, že se Mě podařilo sehnat dvě B-PPC Turbínky – Mrtvolky. Po čase a nasbíranými informacemi od Lidí, kteří Amize tzv. zasvětili Svůj život, se Mě podařilo ony Mrtvolky zprovoznit… Hurááá ! Pak se stalo to, že někdo ze zahraničí nabídnul chipy PPC / 300 MHz – BGA. Mě to nějak nedalo se slovy: No… nekup to… a bylo tzv. postaráno o zábavu. Chci podotknout, že Mě ani ve snu nenapadlo, že se do BGA-Technologie pustím. Jooo, je fakt, že po očku Jsem pošilhával, ale bez patřičného vybavení Jsem se do toho pouštět nehodlal. Ale vidina mít Turbínu u Amigy s tímto čípem byla nejspíš asi větší, než jakýjkoliv respekt před neúspěchem. Takže vše, co zde vidíte na fotéčkách, je onou injektáží, aby to pracovalo OK.

Protože na těch Blizzardech byly PPC pouze na 160 MHz, logicky musely jít do pryč. Dále, aby se PCB nic nestalo teplem, musel Jsem vše dokonale zastínit, aby teplo dopadalo pouze na číp a piny a zase to nepřepísknout. Na foto je to dost dobře vidět. Old-PPC je dole…Hurá. Pod tímto CPU-PPC jsou nachystány na PCB plošky pro CPU-BGA. O lepení kuliček a celé této technologii je blbost se zde rozepisovat, protože informací na NETu se dá dnes najít tuny. Další fáze byla tyto kuličny na CPU nějak zarovnat a pak mezi ně nacpat dannej sajrajt, aby si držely rozestupy v lajnách. Nejhorší ze všeho na tom je, tu Mršku-PPC na těch ploškách dopasovat a nějakým záhadným spůsobem zafixovat, aby při zahřívání se to nepohlo,(chci podotknout, že se fakt jedná pouze o jeden Hokus-Pokus !). Taktéž i v případě připájení New-čípu se musí vše dokonale zastínit proti teplu, aby se PCB nezvlnilo, což by mohlo znamenat, že to nemusí vydržet prokovy a tím pádem celá Turbínka může putovat do HW-nebe. Chci zde fakt zdůraznit, že pokud se už někdo k takovéto operaci sám odhodlá, aby si o tom dost přečetl. Není na závadu si sehnat Pyrometr s rozsahem třeba do 300 stupnů C-max. a není na závadu mít i stopky pro hlídání doby ohřevu čípu.

PPC-Rebal view

PPC-Rebal view

Takže, asi se Mě na poprvé nic zvorat nepovedlo, protože nejspíš bych zde nepublikoval tento příspěvek. Také zde chci poděkovat Své Manželce-Myšce, za asistenci a psychickou podporu při tomto Harakiri ! Vše co zde vidíte, je děláno u Mě doma za pomocí obyčejné Horkovzdušné pistole, ( na UV-lampu pro BGA technology momentálně nemám finančního sponzora ). Nějak Mě to nebere mozek, že se to fakt povedlo a na první pokus, viz. Testy. První Test sice byl na nějakejch 200 MHz pro sichr, ale vidět, že to pracuje , hned to šlo s taktem na 300 MHz a pak na 360 MHz. Měl Jsem strach, že by se PPC mohlo uškvařit, ale teplota po celou dobu prvních 4 hodin nestoupla víc než na 37 Celsia a to pouze s Origo-chladičem. Taktéž Jsem chtěl přihulit i na CPU-060, ale max. je zde pouze těch 66.6 MHz i když Mě to běhá na B-1260 na 80 MHz. PPC má Oscilátor 60 MHz x 6. Zkoušel Jsem Oscilátor 66.6 x 6, ale PPC nenaběhlo vůbec, takže těch 360 MHz je asi také strop, ale to nyní momentálně řešit nebudu.Věřím, že po těchto zkušenostech se do této BGA-Technologie pustím, třeba i na kšefty.


Těmi posledními obrázky chci ukázat jaké různé velikosti CPU – PPC se Mě zde před čumákem sešly, na porovnání. Taktéž jak to vlastně vypadá zespod po očistění pro přípravu na BGA – Rebal.

Jen malinkatej dodatek pro zasvěcené v této problematice , které zaujal Můj příspěvek:

Musím se pochlubit , že na další technické vybavení a hlavně dalších maličkostí okolo BGA , Jsem našel tolik kýženého Sponzora…! Takže snad už vše potřebné na tuhle tu cestu mám doma před čumákem a jdu do toho !!! BGA-Stanice sice není až tak úplně super a je už používaná, ale do začátků musí vystačit, ( bylo i hůř ) , jen Jsem ještě dokoupil Vakuovou odsávačku a spoustů různejch potřebných sraček a pastiček , bez kterých to prostě nejde , haldu šablon pro Rebal a také asi 600tisíc kuliček různých průměrů , ( 0.5 , 0.6 , 0.76 mm ) , a nakonec Vakuové pinzety, ( kdyby je někdo omylem zháněl,vím jak se dají sehnat velice lacno ). Už jen to , aby Mě někdo držel palce at se dílo podaří !

No a zde na závěr musím fakt poděkovat Své Manželce Myšce , že to co zde vidíte na čumendu , tak do toho Mě vlastně dokopala ONA , jakožto Onen kýženej Sponzor !!!

Zde jsou další vobrázky na čumendu BGA-ReWork. Musím přiznat,že několik Hokus-Pokusů Jsem musel chtě-nechtě udělat na zcela bezvýznamných PCB,než Jsem vychytal mouchy,jako je lepení a usazení kuliček a natavení na CPU,pak je to délka a síla ohřevu, atd…atd…

Lidé, kterým se tento článek líbí:

GuestCodExProber

Informace o autorovi: Jiří REZEK

Hardware, elektronika, radistika, servisní opravy, BGA technologie, návrhy PCB, fotografie.

Komentářů: 4+ Přidat komentář

 • Super, bezva, držím palce ať se dílo daří. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Je dobré vědět kam se v ČR obrátit pro pomoc.

 • Děkuji TI za komentář ! Jooo-povedlo se,ale hlavní je fakt,že to maká bez problémů !
  Nyní páchám ještě zajímavější „Bombu“,to budou všichni čučet !!!
  V případě potřeby,dej info na SZ.

 • Mněl bych zájem o zprovoznění a UpGrade podobné mrtvolky.
  Občas najela, ale ted stávkuje.
  Jde o 40 čip a PPC je na 175 mhz.

 • Velice bych chtěl poděkovat,
  za znovu-vstání mé mrtvolky Blizzard PPC + UpGrade .
  CPU-040 => 060 / 50 MHz .
  PPC-166 MHz => 300 MHz ( 360 MHz ).
  FastRAM = 64 MB ( 256 MB ).
  Jsem naprosto ohromen výkonem karty a spolehlivostí.
  Díky a hodně zdaru s AMIGA-železem v dalších letech.
  Je to naprostá pecka !

Odeslat komentář