Lis
11
2012

Alternativní zdroje pro Amigu – Part : 2

Po nemalým časovým skluzu a odmlce,se pojevilo nutkání si spáchat „něco New“. Před nějakým časem Jsem zde uvedl obdobnou myšlenku,proč nevyužít zdroje,které jsou původně určené k PC,právě ty,které již nikdo nechce,ale které plně budou ještě postačovat k uspokojení Naší Amigy.Samosebou,že do Case se vleze cokoliv z PC,ale Já pro tentokráte opět zůstanu u Naši Nostalgie,tedy u původní plastové krabičky.V předešlém příspěvku Jsem psal,že do něj se dá umístit pohodlně MiniATX zdroj,tedy jeho PCB.

O výsledným efektu se opět přesvěčte na obrázcích.

Moje požadavky byly tyto:

V první řadě výkon,pro případ přidání dalšího HW. Dále Mě vadily ty káble,které jsou stále napevno a to nesnáším.Pak více možností výstupu,tedy alespon pro tentokráte 3-Out konektory.A v neposlední řadě nějaká ta indikace stavu napětí a odběru.No a aby to mělo odvod tepla ,tak tam musí být ventilátor a diry navíc pro přívod vzduchu.

Nyní začnu pěkně popořádku: Kažý nápad se musí realizovat na papíru,kde je možno upravovat a mazat.Pak dále se oplatí jen poctivě měřit a nejlépe raději dvakrát,než se do něčeho člověk pustí vrtákem a pilkou.Když už tedy máme ten MiniATX,tak rozebrat a dát pryč zbytečnosti a dopasovat do Origo-Krabice-Amiga trafa.Pak přes PCB připevnit zespodu nožičky, (považuju to za efektivnější ).Napájecí konektor je snad každému jasný a doporučuji 220Volt vedení přes dvojitej vypínač,tímto je zaručeno,že když se zdroj vypne,je totálně vše galvanicky odděleno od sítě ! Další vypínač  z druhé strany, (umístit jej přesně tam,kde byl původně origo – kábel pro napájení Amigy), a nyní se tímto bude spínat  zelenej drát proti zemnicímu bodu,(to aby to startovalo). Co se týče Out-konektorů,to je záležitost každého jednotlivce a jeho momentální fantazie.Já volil čtyř-pinové,které se prodávají v GM-ele. nebo v GESu a jsou původně určeny pro mikrofony k vysílačkám.Mají silné piny pro přenos energie a dají se šroubovat do panelu jejich protikusy.No a co se týče PCB a pájení,zde není co víc dodat,jen to,že doporučuji vše dělat precizně a spoje na PCB dodatečně procínovat.

Ještě malá rada na závěr : Může někdy nastat problém a Zdroj nenaběhne. Příčinou toho bývá u některých ATX-Zdrojů signál PG-Power good,kterej je detekován na MB.Jedná se o hnědý drát,který bývá standartně trvale spojený s oranžovým drátem 3.3 Volt. Je to signalizace,že nejnižší napětí je v pořádku.Spojit natvrdo , hnědý s oranžovým.

Zbytek je již na Vás.

Snad tento příspěvek bude někomu inspirací k dobru.

Uvítám  jakýjkoliv nápad pro případné další  tunění.

Usoudil Jsem,tento New-zdoj ještě jednou rozebral a krabici přestříkat černou matovou barvou,protože mám rád vše v Black+Silber.Ukazatel odběru na  +12 Volt Jsem vyměnil z 10 Amper na 3 Amp. protože při odběru se ručička skoro nehýbala. No a naposled ještě Led diody podle standartních barev káblů pro danné volty , ( +5V  červená, +12V  žlutá, a -12V  modrá ).Chci mít orientační signalizaci,že konkrétní napětí je OK. Dále,jak už Jsem uvedl,že se Mě líbí černá barva v kombinací se stříbrnou,tak i bílou. Takže nádpis Commodore a Logo na vrchu krabice Jsem jemně přeškrábnul,aby se to opticky zdůraznilo. Mám nyní zato,že takhle by to mohlo zůstat,…ale kdo ví,co Mě napadne.

Snad jen pro info: A-500+ bez ničeho má odběr na +5ti Voltech 2.2 Amp. Když Jsem přidal řadič A-530,začal odběr ukazovat  4.5 – 5.0 Ampér / +5ti Volt, +12Volt  1.5 Ampér.To Jsem ještě momentálně nepřipojil Externí CD-mechaniku na SCSI. Časem doplním info.

Zcela jistě se najdou „takoví“,kteří povedou polemiky,proč si dávat k Amize právě takhle silnej zdroj. Takže již předem odpovím,jak již Jsem zde uvedl: Protože když se bastlí a přídává se další HW,logicky každé zařízení má nějakou spotřebu !

Tudíž když si někdo přidá točivej HDD,pak Externí FDD a dále v lepším případě nějakoutu Turbínku…Hmmm…tak logicky třeba 4.5 Ampérové trafíčko musí „chudinka“ začít reklamovat !

No a pokud to nějakej čas vydrží,tak toho přetížení začne mít dost a začne to „ventilovat“ tak,že se to následně projeví na kondech !

A výslednej efekt bude ten,že budete zírat pouze tak na „černou obrazovku“ !

Standartně se k Amize dodávaly Zdroje : 3.0 Ampéry – 4.5 Amp./5ti Voltech. To nebudu se zde rozepisovat o Old-Zdrojích,které měly ještě klasické trafo,byly tím pádem těžké a dávaly max.2.5 Amper .

Proč Jsem chtěl mít na Zdroji ke Své Amize právě tyhle měřáčky ? No proto,že chci vědět informaci o odběru a také už jen proto,že je tam Já chci mít ááá basta !

Lidé, kterým se tento článek líbí:

GuestCodExGuestGuestProber

Informace o autorovi: Jiří REZEK

Hardware, elektronika, radistika, servisní opravy, BGA technologie, návrhy PCB, fotografie.

Odeslat komentář